Yageo RT0402FRE0728RL
RT0402FRE0728RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0728RL
Brief Description
RES SMD 28 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0728RL.pdf
Availability of RT0402FRE0728RL
QUANTITY
RT0402FRE0728RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0728RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0728RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0728RL
Related LinksRT0402F, RT0402FRE0728RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0728RL Details Description
Related parts for RT0402FRE0728RL
CAP FILM 4700PF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
FILTER LINE .5MH 1.0A TYPE 14M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT MONITR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 12AWG 1000' BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf