Yageo RT0402FRE072K4L
RT0402FRE072K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE072K4L
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE072K4L.pdf
Availability of RT0402FRE072K4L
QUANTITY
RT0402FRE072K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE072K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE072K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE072K4L
Related LinksRT0402F, RT0402FRE072K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE072K4L Details Description
Related parts for RT0402FRE072K4L
RES 137K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 50K I2C 10-MSOP datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
RES 40.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 2BIT 8FLIPCHI datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC datasheet.pdf