Yageo RT0402FRE0730K1L
RT0402FRE0730K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0730K1L
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0730K1L.pdf
Availability of RT0402FRE0730K1L
QUANTITY
RT0402FRE0730K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0730K1L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0730K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0730K1L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0730K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0730K1L Details Description
Related parts for RT0402FRE0730K1L
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
08P.JR-TIMER HSG. datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf