Yageo RT0402FRE0740R2L
RT0402FRE0740R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0740R2L
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0740R2L.pdf
Availability of RT0402FRE0740R2L
QUANTITY
RT0402FRE0740R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0740R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0740R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0740R2L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0740R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0740R2L Details Description
Related parts for RT0402FRE0740R2L
CONN HEADER VERT 17POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 15AU R/A PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf