Yageo RT0402FRE0743R2L
RT0402FRE0743R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0743R2L
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0743R2L.pdf
Availability of RT0402FRE0743R2L
QUANTITY
RT0402FRE0743R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0743R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0743R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0743R2L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0743R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0743R2L Details Description
Related parts for RT0402FRE0743R2L
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 100OHM 20W 1% PCD NON-IND datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
TOOL PLUG NOZZLE PLIERS datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 5MM VERT SPDT 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
MICRO 15 F 36"RBW NICKEL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf