Yageo RT0402FRE074K53L
RT0402FRE074K53L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE074K53L
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE074K53L.pdf
Availability of RT0402FRE074K53L
QUANTITY
RT0402FRE074K53L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE074K53L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE074K53L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)