Yageo RT0402FRE074K99L
RT0402FRE074K99L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE074K99L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE074K99L.pdf
Availability of RT0402FRE074K99L
QUANTITY
RT0402FRE074K99L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE074K99L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE074K99L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)