Yageo RT0402FRE07715RL
RT0402FRE07715RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE07715RL
Brief Description
RES SMD 715 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE07715RL.pdf
Availability of RT0402FRE07715RL
QUANTITY
RT0402FRE07715RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE07715RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE07715RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE07715RL
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE07715RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE07715RL Details Description
Related parts for RT0402FRE07715RL
HEADER OPEN .018"DIA .900 50POS datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
OSC SO 375.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 20MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 66POS datasheet.pdf