Yageo RT0402FRE07787RL
RT0402FRE07787RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE07787RL
Brief Description
RES SMD 787 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE07787RL.pdf
Availability of RT0402FRE07787RL
QUANTITY
RT0402FRE07787RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE07787RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE07787RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE07787RL
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE07787RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE07787RL Details Description
Related parts for RT0402FRE07787RL
RES SMD 348 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 35K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
SURFACE ROLL 1-1/2"X30' A MED datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 141MA 20 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf