Yageo RT0402FRE07787RL
RT0402FRE07787RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE07787RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 787 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE07787RL.pdf
Availability of RT0402FRE07787RL
QUANTITY
RT0402FRE07787RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE07787RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE07787RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE07787RL
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE07787RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE07787RL Details Description
Related parts for RT0402FRE07787RL
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 10K 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SYNC DOWN COUNTR 8STG 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 4.4A 8SO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
EMI FILTER 1.4UF LT TYPE MIL datasheet.pdf