Yageo RT0402FRE07866RL
RT0402FRE07866RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE07866RL
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE07866RL.pdf
Availability of RT0402FRE07866RL
QUANTITY
RT0402FRE07866RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE07866RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE07866RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE07866RL
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE07866RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE07866RL Details Description
Related parts for RT0402FRE07866RL
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2PL GRN QC 2.0 PNL datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 26POS GOLD SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf