Yageo RT0603BRD0710KL
RT0603BRD0710KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0710KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0710KL.pdf
Availability of RT0603BRD0710KL
QUANTITY
RT0603BRD0710KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0710KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0710KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0710KL
Related LinksRT0603B, RT0603BRD0710KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0710KL Details Description
Related parts for RT0603BRD0710KL
CONN PLUG WATERPROOF 4POS MALE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/RED/YLW datasheet.pdf
POTENTIAL TRANSFORMER datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf