Yageo RT0603BRD0710RL
RT0603BRD0710RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0710RL
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0710RL.pdf
Availability of RT0603BRD0710RL
QUANTITY
RT0603BRD0710RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0710RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0710RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0710RL
Related LinksRT0603B, RT0603BRD0710RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0710RL Details Description
Related parts for RT0603BRD0710RL
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1800V PWS-E-1 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.8A PQFN datasheet.pdf
IC PWR MGMT CONV 8LDO 98BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 95MA 14.4 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 150MA 1.4 OHM datasheet.pdf