Yageo RT0603BRD07118RL
RT0603BRD07118RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07118RL
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07118RL.pdf
Availability of RT0603BRD07118RL
QUANTITY
RT0603BRD07118RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07118RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07118RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07118RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07118RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07118RL Details Description
Related parts for RT0603BRD07118RL
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA PTH/CLIP 30AU datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
QFN-32 STENCIL datasheet.pdf
ROUTER,SECURE,MODBUS/DNP3 datasheet.pdf
XG4 14AWG 41/30 4C UNSHLD 600V datasheet.pdf