Yageo RT0603BRD07120RL
RT0603BRD07120RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07120RL
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07120RL.pdf
Availability of RT0603BRD07120RL
QUANTITY
RT0603BRD07120RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07120RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07120RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07120RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07120RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07120RL Details Description
Related parts for RT0603BRD07120RL
RES SMD 13.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 554MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 1UF RADIAL datasheet.pdf