Yageo RT0603BRD07158KL
RT0603BRD07158KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07158KL
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07158KL.pdf
Availability of RT0603BRD07158KL
QUANTITY
RT0603BRD07158KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07158KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07158KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07158KL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07158KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07158KL Details Description
Related parts for RT0603BRD07158KL
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AM60038-2 BASE datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf