Yageo RT0603BRD0718KL
RT0603BRD0718KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0718KL
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0718KL.pdf
Availability of RT0603BRD0718KL
QUANTITY
RT0603BRD0718KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0718KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0718KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0718KL
Related LinksRT0603B, RT0603BRD0718KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0718KL Details Description
Related parts for RT0603BRD0718KL
RES SMD 432K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV TSOT-23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 375MA 2.6 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG MCX 75OHM datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 20W datasheet.pdf