Yageo RT0603BRD071K87L
RT0603BRD071K87L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD071K87L
Brief Description
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD071K87L.pdf
Availability of RT0603BRD071K87L
QUANTITY
RT0603BRD071K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD071K87L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD071K87L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD071K87L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD071K87L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD071K87L Details Description
Related parts for RT0603BRD071K87L
RES ARRAY 2 RES 1.8 OHM 0404 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 0804 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
INCIDATOR INCAND GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf