Yageo RT0603BRD0722K1L
RT0603BRD0722K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0722K1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0722K1L.pdf
Availability of RT0603BRD0722K1L
QUANTITY
RT0603BRD0722K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0722K1L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0722K1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0722K1L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD0722K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0722K1L Details Description
Related parts for RT0603BRD0722K1L
CONN HOUSNG 30POS .100 POL W/STR datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 8POS W/PINS datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
1090-HZ W/100 16-3 & 1447 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RJ FIELD CORDSET CAT5E W/ RJ45 P datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.1A 175 MOHM TH datasheet.pdf