Yageo RT0603BRD0722R6L
RT0603BRD0722R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0722R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0722R6L.pdf
Availability of RT0603BRD0722R6L
QUANTITY
RT0603BRD0722R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0722R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0722R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0722R6L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD0722R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0722R6L Details Description
Related parts for RT0603BRD0722R6L
IC OPAMP GP 500KHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
TRI-LEVEL 5.0 18 ASSY LOW PROF B datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 22.5KV SCREW datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf