Yageo RT0603BRD07261KL
RT0603BRD07261KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07261KL
Brief Description
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07261KL.pdf
Availability of RT0603BRD07261KL
QUANTITY
RT0603BRD07261KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07261KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07261KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07261KL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07261KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07261KL Details Description
Related parts for RT0603BRD07261KL
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
SLFLA9.0/24 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 200V PCB datasheet.pdf