Yageo RT0603BRD072K2L
RT0603BRD072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD072K2L.pdf
Availability of RT0603BRD072K2L
QUANTITY
RT0603BRD072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD072K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD072K2L
Related LinksRT0603B, RT0603BRD072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD072K2L Details Description
Related parts for RT0603BRD072K2L
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220AB datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 5SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 250MA 6.44 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 34POS datasheet.pdf