Yageo RT0603BRD0730KL
RT0603BRD0730KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0730KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0730KL.pdf
Availability of RT0603BRD0730KL
QUANTITY
RT0603BRD0730KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0730KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0730KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0730KL
Related LinksRT0603B, RT0603BRD0730KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0730KL Details Description
Related parts for RT0603BRD0730KL
IDC CABLE - MCE40K/MC40M/MCE40K datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER INVRTD 64POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123F datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf