Yageo RT0603BRD07475RL
RT0603BRD07475RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07475RL
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07475RL.pdf
Availability of RT0603BRD07475RL
QUANTITY
RT0603BRD07475RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07475RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07475RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07475RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07475RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07475RL Details Description
Related parts for RT0603BRD07475RL
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST XSON8 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf