Yageo RT0603BRD0759KL
RT0603BRD0759KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD0759KL
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD0759KL.pdf
Availability of RT0603BRD0759KL
QUANTITY
RT0603BRD0759KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD0759KL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD0759KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD0759KL
Related LinksRT0603B, RT0603BRD0759KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD0759KL Details Description
Related parts for RT0603BRD0759KL
IC DAC QUAD 8BIT R-TO-R 24-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SO datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A GOLD 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf