Yageo RT0603BRD07887RL
RT0603BRD07887RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRD07887RL
Brief Description
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRD07887RL.pdf
Availability of RT0603BRD07887RL
QUANTITY
RT0603BRD07887RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRD07887RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRD07887RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRD07887RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRD07887RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRD07887RL Details Description
Related parts for RT0603BRD07887RL
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
NYLON MONO 1/8" BLACK 225' datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2CH LOP 6SOT23 datasheet.pdf
BEVEL 4.00MM datasheet.pdf