Yageo RT0603BRE07174RL
RT0603BRE07174RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07174RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07174RL.pdf
Availability of RT0603BRE07174RL
QUANTITY
RT0603BRE07174RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07174RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07174RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07174RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07174RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07174RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07174RL
DIODE GEN PURP 200V 200MA SMINI2 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 3POS SIZE 0 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 200MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BLU 3 POS PLSTC RTN L LGH datasheet.pdf