Yageo RT0603BRE07220RL
RT0603BRE07220RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07220RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07220RL.pdf
Availability of RT0603BRE07220RL
QUANTITY
RT0603BRE07220RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07220RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07220RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07220RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07220RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07220RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07220RL
RES 1.54M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 110MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf