Yageo RT0603BRE072K2L
RT0603BRE072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE072K2L.pdf
Availability of RT0603BRE072K2L
QUANTITY
RT0603BRE072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE072K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE072K2L
Related LinksRT0603B, RT0603BRE072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE072K2L Details Description
Related parts for RT0603BRE072K2L
RES SMD 107KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 23 BLK datasheet.pdf
09P UMNL PLUG HSG 150C BLK datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADUCM350 datasheet.pdf
IMPELLER 223X71MM 115VAC datasheet.pdf