Yageo RT0603BRE072K7L
RT0603BRE072K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE072K7L
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE072K7L.pdf
Availability of RT0603BRE072K7L
QUANTITY
RT0603BRE072K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE072K7L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE072K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE072K7L
Related LinksRT0603B, RT0603BRE072K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE072K7L Details Description
Related parts for RT0603BRE072K7L
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1.41CT/1CT:1.41CT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
84" FREESTANDING RELAY RACK datasheet.pdf