Yageo RT0603BRE07383RL
RT0603BRE07383RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07383RL
Brief Description
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07383RL.pdf
Availability of RT0603BRE07383RL
QUANTITY
RT0603BRE07383RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07383RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07383RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07383RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07383RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07383RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07383RL
FUSE 18/100A 125V INDICATING YEL datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT 20QFN datasheet.pdf
HDX SR MOD FRAM W/ LEVER GRN 15C datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL P-P 8SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf