Yageo RT0603BRE07470RL
RT0603BRE07470RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07470RL
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07470RL.pdf
Availability of RT0603BRE07470RL
QUANTITY
RT0603BRE07470RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07470RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07470RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07470RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07470RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07470RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07470RL
CAP CER 30PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE 250A 1250V 1/110 AR CU datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf