Yageo RT0603BRE07487RL
RT0603BRE07487RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE07487RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE07487RL.pdf
Availability of RT0603BRE07487RL
QUANTITY
RT0603BRE07487RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE07487RL
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE07487RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE07487RL
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE07487RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE07487RL Details Description
Related parts for RT0603BRE07487RL
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 24PF 150V 0606 datasheet.pdf