Yageo RT0603BRE0757R6L
RT0603BRE0757R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE0757R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE0757R6L.pdf
Availability of RT0603BRE0757R6L
QUANTITY
RT0603BRE0757R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE0757R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE0757R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE0757R6L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE0757R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE0757R6L Details Description
Related parts for RT0603BRE0757R6L
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 2.3A SOT-223 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
FUSE MOD450A 1000V BLADE datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 12.19MM datasheet.pdf
RECT TWO PC OPER W/ TWO LEDS datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES 154 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf