Yageo RT0603BRE0760R4L
RT0603BRE0760R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603BRE0760R4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603BRE0760R4L.pdf
Availability of RT0603BRE0760R4L
QUANTITY
RT0603BRE0760R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603BRE0760R4L
Internal Part NumberEIS-RT0603BRE0760R4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603BRE0760R4L
Related LinksRT0603BR, RT0603BRE0760R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603BRE0760R4L Details Description
Related parts for RT0603BRE0760R4L
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.28A 120 MOHM datasheet.pdf
DOUBLE WRAP STEEL TY E/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMD datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CAP MOTOR START .39UF +/-5% 630V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
TL4019-4, 110VAC, PTL, 2NC+1NO+1 datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf