Yageo RT0603CRD0718R7L
RT0603CRD0718R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0718R7L
Brief Description
RES SMD 18.7OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0718R7L.pdf
Availability of RT0603CRD0718R7L
QUANTITY
RT0603CRD0718R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0718R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0718R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0718R7L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0718R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0718R7L Details Description
Related parts for RT0603CRD0718R7L
IC VIDEO MULTIPLEXER SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM BLACK datasheet.pdf