Yageo RT0603CRD0724RL
RT0603CRD0724RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0724RL
Brief Description
RES SMD 24 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0724RL.pdf
Availability of RT0603CRD0724RL
QUANTITY
RT0603CRD0724RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0724RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0724RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0724RL
Related LinksRT0603C, RT0603CRD0724RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0724RL Details Description
Related parts for RT0603CRD0724RL
CONN HEADER 12POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.4PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X36 20NS 64QFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CBL 32POS .5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 178.6VC R6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf