Yageo RT0603CRD0725K5L
RT0603CRD0725K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0725K5L
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0725K5L.pdf
Availability of RT0603CRD0725K5L
QUANTITY
RT0603CRD0725K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0725K5L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0725K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0725K5L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0725K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0725K5L Details Description
Related parts for RT0603CRD0725K5L
CABLE FIBER OPTIC 5.0 METERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 32MX16 1.8V 84-FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
CRYSTAL 20.000000 MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
100000UF 63V 76X220MM 85C 20000H datasheet.pdf