Yageo RT0603CRD0731R6L
RT0603CRD0731R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0731R6L
Brief Description
RES SMD 31.6OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0731R6L.pdf
Availability of RT0603CRD0731R6L
QUANTITY
RT0603CRD0731R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0731R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0731R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0731R6L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0731R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0731R6L Details Description
Related parts for RT0603CRD0731R6L
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN FEMALE 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 18PIN CRIMP datasheet.pdf
LED SBT-70 COOL WHITE 7770K 2SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf