Yageo RT0603CRD0731R6L
RT0603CRD0731R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0731R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 31.6OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0731R6L.pdf
Availability of RT0603CRD0731R6L
QUANTITY
RT0603CRD0731R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0731R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0731R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0731R6L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0731R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0731R6L Details Description
Related parts for RT0603CRD0731R6L
THERMISTOR 68K OHM NTC SMT 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
FILTER EMI 100000 PF C TYPE datasheet.pdf
TERMINAL BLK 19POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 480V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 265V 15 OHM 120C datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD BILATERAL 14TSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf