Yageo RT0603CRD0735R7L
RT0603CRD0735R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0735R7L
Brief Description
RES SMD 35.7OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0735R7L.pdf
Availability of RT0603CRD0735R7L
QUANTITY
RT0603CRD0735R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0735R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0735R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0735R7L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0735R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0735R7L Details Description
Related parts for RT0603CRD0735R7L
HEATSHRINK 3/16 IN X 4FT CLEAR datasheet.pdf
BATTERY 9V MALE OFF-BRD SNAP PC datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 50TSOP datasheet.pdf
SWITCH FUSED DISCONNECT 4 POS UL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ANT 1920-2170MHZ 3DBI SMA FEMALE datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 2P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf