Yageo RT0603CRD0743R2L
RT0603CRD0743R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0743R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43.2OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0743R2L.pdf
Availability of RT0603CRD0743R2L
QUANTITY
RT0603CRD0743R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0743R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0743R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0743R2L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0743R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0743R2L Details Description
Related parts for RT0603CRD0743R2L
RES 24K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 130MA 29 OHM TH datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 20K 8SOIC datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
VMODBB BREADBOARD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf