Yageo RT0603CRD074K75L
RT0603CRD074K75L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD074K75L
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD074K75L.pdf
Availability of RT0603CRD074K75L
QUANTITY
RT0603CRD074K75L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD074K75L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD074K75L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD074K75L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD074K75L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD074K75L Details Description
Related parts for RT0603CRD074K75L
CONN HEADER 36POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf