Yageo RT0603CRD074K87L
RT0603CRD074K87L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD074K87L
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD074K87L.pdf
Availability of RT0603CRD074K87L
QUANTITY
RT0603CRD074K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD074K87L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD074K87L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD074K87L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD074K87L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD074K87L Details Description
Related parts for RT0603CRD074K87L
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 460MA 710 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADF4108EB1Z datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOD TCAT 14 X 36 YD BULK datasheet.pdf
4700UF 50V 25,4X40 datasheet.pdf