Yageo RT0603CRD074K87L
RT0603CRD074K87L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD074K87L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD074K87L.pdf
Availability of RT0603CRD074K87L
QUANTITY
RT0603CRD074K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD074K87L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD074K87L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD074K87L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD074K87L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD074K87L Details Description
Related parts for RT0603CRD074K87L
ADAPTER XLR MALE/1/4" PLUG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED/GRN 3LEAD RA datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR AMP 6-13MM DIA 12-24V NPN datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 17A 2.3 MOHM SMD datasheet.pdf