Yageo RT0603CRD0751RL
RT0603CRD0751RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0751RL
Brief Description
RES SMD 51 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0751RL.pdf
Availability of RT0603CRD0751RL
QUANTITY
RT0603CRD0751RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0751RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0751RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0751RL
Related LinksRT0603C, RT0603CRD0751RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0751RL Details Description
Related parts for RT0603CRD0751RL
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 7DDPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38MM GL24S3TDN-E2 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.430" 3MM 2LD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
WHITE SHRINK TRAK .187" 750/BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf