Yageo RT0603CRD0753K6L
RT0603CRD0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0753K6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0753K6L.pdf
Availability of RT0603CRD0753K6L
QUANTITY
RT0603CRD0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0753K6L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0753K6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0753K6L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0753K6L Details Description
Related parts for RT0603CRD0753K6L
BOARD EVALUATION LP5900SD-2.8 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 15POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO41 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SMA JACK STR BLKHD LH RG58 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf