Yageo RT0603CRD0753K6L
RT0603CRD0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0753K6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0753K6L.pdf
Availability of RT0603CRD0753K6L
QUANTITY
RT0603CRD0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0753K6L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0753K6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0753K6L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0753K6L Details Description
Related parts for RT0603CRD0753K6L
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 190MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 54MM datasheet.pdf
7+7 WAY F CRIMP L/BORE W/REVERSE datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 1PR SHLD 300V datasheet.pdf