Yageo RT0603CRD07620RL
RT0603CRD07620RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD07620RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD07620RL.pdf
Availability of RT0603CRD07620RL
QUANTITY
RT0603CRD07620RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD07620RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD07620RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD07620RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD07620RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD07620RL Details Description
Related parts for RT0603CRD07620RL
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MAX-LOC 1/2 .375-.437 W/O-RING datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
BOX ALUM PURPLE 5.23"L X 5.23"W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
OSC TCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf