Yageo RT0603CRD076K65L
RT0603CRD076K65L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD076K65L
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD076K65L.pdf
Availability of RT0603CRD076K65L
QUANTITY
RT0603CRD076K65L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD076K65L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD076K65L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD076K65L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD076K65L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD076K65L Details Description
Related parts for RT0603CRD076K65L
REGULATOR 1.3-3.5V 32A 5VIN HRZ datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 0.5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 5% 3W 7638 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINIFIT IDT VERT HDR SR TIN 4CKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 357POS GOLD datasheet.pdf